Korektor Jirka

„Bůh je v detailech.“

(Ludwig Mies van der Rohe)

Začátky korektora

„Nikdy jsem nedopustil, aby škola stála v cestě mému vzdělání.“
(Samuel Langhorne Clemens)  

První knihou, kterou jsem přečetl sám, byla slovenská verze Ferdy Mravence. Bylo mi pět let a byl jsem moc pyšný na to, že můžu číst, co chci a nikoho k tomu nepotřebuji. Jen mne překvapilo, že děti ve školce neznaly chrobáka Truhlíka ani Lienku. To bylo ještě v dobách československých…

Korektorské začátky přišly v šesté třídě, když jsem opravil a oznámkoval oběžník (tuším, že se týkal školního výletu). Jeho autorovi jsem přisoudil známku tři mínus. Dnes si myslím, že jsem byl hodně přísný. Naše třídní učitelka (autorka onoho oběžníku) naštěstí byla hodná ženská a vzala to s humorem.

Další kroky a úkroky

"Nejhorší je to ráno a večer a přes den. Když spím, tak to jde."

(Zbyněk Fišer) 

Na Pedagogické fakultě jsem se mnohému naučil, ale také pochopil, že učit děti češtinu nebudu. Dalším krokem byla tiskárna. Pěkně od nuly jsem pronikal do tajů všech těch "čtverčíků" a "cicer". Když jsem trochu pochopil, o čem se mluví, přišla sazba a korektury.

Jenže člověk by měl vyzkoušet více činností, aby zjistil, která je ta pravá. Takže následovaly i úkroky - namátkou lze zmínit: číšník, pomocník na kozí farmě nebo pracovník reklamní agentury. Vždy jsem se však znovu a znovu vracel k češtině a literatuře. Nakonec jsem zůstal u knih.

Knihkupec, obchodní zástupce nakladatelství, řidič, skladník a dispečer knižní distribuce - při tom všem mi scházela práce s textem. Vynahrazoval jsem si to občasnými překlady a korekturami pro přátele a známé.

A znovu začátek

"Úspěšný člověk je pro mě ten, co ráno vstane, večer jde spát a mezitím dělá, co chce."

(Robert Allen Zimmerman) 

Proč se tím neživíš, když to umíš a baví tě to? Tuhle otázku mi někdo položil celkem nedávno a já nedokázal odpovědět. Asi mě to nenapadlo.

Počátkem roku 2023 jsem se vydal do neznámých vod práce na volné noze. A nelituji. Těším se na každou další práci, na každé další dobrodružství. Vím, že se usmíváte při představě dobrodruha nebojácně odstraňujícího přebytečná interpunkční znaménka, ale každý jsme holt jiný. Dopřejte mi tu trochu dobrodružství, a já vám za to dopřeji požitek z četby kvalitního textu.